Hoppa till huvudinnehåll

Rover 18–25 år

Som roverscout har du i det närmaste oändliga möjligheter att delta i och själv genomföra projekt och arrangemang som kan ge dig oförglömliga minnen. Men scouting är dessutom en metod för personlig utveckling och under denna tid kommer du säkert att utvecklas på många olika sätt.

Rovertiden delas in i tre delar – arrivo, färden och partenza.

Arrivo

Rovertiden börjar med din arrivo. Framför allt handlar arrivon om att komma igång, få bättre koll på vad det innebär att vara roverscout och börja planera vad du vill göra. Arrivocermonin markerar starten på din rovertid.

 

Färden

Genom rovertiden färdas du genom nya upptäckter och insikter om dig själv. Längs färden kommer du både stöta på och övervinna hinder. Färden är den längsta tiden för dig som roverscout. Det finns fyra färdval: ledarskapet, kulturen, naturen och samhället.

 

Partenza

Den sista tiden som roverscout, partenzan, är till för att du ska få tid att samla ihop tankar och lärdommar och ta sats inför resten av ditt liv. Partenzan består av två delar, reflektionen och partenzacermonin som markerar slutet på både din rovertid och deltagande i scouternas program.